As a matter of fact, it can be about 50% more expensive than food that is conventionally grown. That means several extra pounds every time you do the weekly shop. So, if you want to live an organic lifestyle but also need to keep an eye on the pennies, how can you buy in wholesome goodies without breaking the bank? Thankfully, help is at hand.

Infographic by: www.wizzcash.com